Święto Drzewa
Dodane przez Sylwia Majer-Kowalska dnia PaĹşdziernik 12 2007 19:29:00
10.10.2007 roku w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Święta Drzewa.
Święto to zostało zainicjowane przez Klub Gaja w 2003 r. Jest programem edukacji ekologicznej polegającym na ogólnopolskiej i międzynarodowej akcji sadzenia i ochrony drzew. Odbywa się to zawsze 10.10. Tego dnia również w wielu krajach sadzone są drzewa w intencji Pokoju na świecie.
Tegoroczna akcja "Święto Drzewa" została połączona z ogólnoświatową kampanią Organizacji Narodów Zjednoczonych -"Obsadźmy naszą planetę: Kampania Miliarda Drzew"...

Treść rozszerzona
Jej celem jest zwrócenie uwagi na wzajemną zależność pomiędzy człowiekiem, a przyrodą naszej planety. Ma także wskazać na wpływ sadzenia drzew na zmiany klimatyczne na Ziemi, poprawę jakości powietrza i gleby.
Jak ważne jest to działanie nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Z roku na rok w akcji uczestniczy coraz więcej szkół, pracowników Wydziału Edukacji i Ochrony Środowiska, UG i UM.
W tym roku dołączyliśmy i my. Przygotowując się do tego dnia klasy wybrały nazwy dla swoich drzewek.
Po apelu, zaproszeni goście oraz sekcje ekologiczne poszczególnych klas zasadziły 25 drzewek i 10 krzewów. Pani dyrektor Beata Stępień, w imieniu wszystkich uczniów, zasadziła rDrzewo Pokojur1;.
Większość sadzonek otrzymaliśmy od Nadleśnictwa Rudy Raciborskie - partnera akcji Święto Drzewa. Część drzewek została zakupiona z funduszu Silesia, w ramach programu "Posadź swoje drzewko", a za pieniądze ze zbiórki makulatury zakupiliśmy ziemię do posadzenia drzewek.
Sadząc drzewka, a teraz opiekując się nimi pamiętamy, że sadzimy drzewa dla ludzi, planety Ziemia i dla pokoju na świecie.
Uczniowie klas 1-3 z obrysowanych i wyciętych z papieru konturów swoich dłoni utworzyli Wielobarwne Szkolne Drzewko Przyjaźni.
Mamy nadzieję, że zasadzone drzewka wyrosną na piękne okazy i będą ozdobą naszej szkoły.