Spotkanie z kulturą Aborygenów
Dodane przez admin dnia Wrzesień 18 2006 16:28:25
Dużym wydarzeniem w dniu „Sprzątania Świata” była wizyta w naszej szkole znanej poetki i podróżniczki - Małgorzaty Stanisławskiej – Birnberg.
Pani Birnberg swoje dzieciństwo spędziła w Raciborzu. W 1963 r. wraz z całą rodziną wyjechała do Australii. Jej siostrą jest Mira Stanisławska–Meysztowicz, znana z zapoczątkowanej przez nią akcji „Sprzątanie Świata”. Margo Birnberg jest dziennikarką i fotografikiem, ale przede wszystkim zajmuje się podróżami i poznawaniem kultury Aborygenów...

Treść rozszerzona
„Jedynka” jako jedyna szkoła podstawowa miała okazję spotkać się z tą znaną osobą. W spotkaniu brali udział uczniowie klas IV – VI. Byli oni bardzo zainteresowani życiem Aborygenów, a także florą i fauną Australii, którą opisywała w bardzo ciekawy sposób pani Małgorzata. Dużym zainteresowaniem cieszył się film dvd prezentujący sztukę Aborygenów. Uczniowie mogli również zobaczyć oryginalne malowidła Aborygenów, które pani Małgorzata przywiozła ze sobą. Z każdym z nich wiąże się jakaś legenda i przesłanie do współczesnych ludzi podpowiadają jak żyć w zgodzie z współbraćmi i z naturą. (Jeden z tych obrazów prezentuję po prawej stronie tego newsa) Pani Birnberg ofiarowała szkole swój nowo wydany tomik poezji ilustrowany fotografiami „Mapa wspomnień”.
- napisała Sylwia Surma