Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi

Cała Polska czyta dzieciom

W pierwszym tygodniu czerwca odbywał się XXIII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom, realizowany przez kampanię "Cała Polska Czyta Dzieciom".
W tym roku czytelnicze święto zostało przeprowadzone w naszej szkole we wszystkich klasach 1-3 oraz dla przedszkolaków z grupy Smerfy w Przedszkolu nr 11.
W spotkaniach uczestniczyli zaproszeni goście:
- Julia Parzonka - autorka grafiki na korytarzu klas 1-3, współautorka książki "Jasio, Kazio i dwugłowy smok", właścicielka Pracowni Montessori w Raciborzu i obecna radna miejska,
- Agnieszka Domasik - kierownik Strefy Odkrywania Wyobraźni Aktywności,
- Anna Musioł z Informacji Turystycznej "Visit Racibórz" i tłumaczka z języka czeskiego,
- Agnieszka Gierszewska - instruktorka nauki jazdy konnej ze Stajni "Podkowa" w Żerdzinach.
 
Ponadto w czytaniu brali udział nauczyciele i pracownicy naszej szkoły:
- Tomasz Trzęsiński - nauczyciel w-fu i  współorganizujący kształcenie w SP 1 oraz trener UKS "Ikar",
- Danuta Solich - kierownik gospodarczy SP 1.
 
Do akcji czytania najmłodszym zgłosili się także uczniowie:
-  z klasy 8a (  Jędrzejewska Krystyna, Majewicz Ola, Mikiewicz Manuela, Przeliorz Wiktoria),
- z klasy 5b ( Bartela Bartosz, Beska Julia, Gładkowska Amelia, Iksal Aleksandra, Malkusch Sandy, Mączka Alan, Oczek Lena, Rzepczyńska Kinga, Szwec Malwina, Wydra Lena).
 
Podczas spotkań można było wysłuchać czytania książek o różnorodnej tematyce: polska poezja dziecięca, opowieści obyczajowe polskie i obce, fantastyczne. Jednak nasza realizacja Tygodnia Czytania Dzieciom to nie tylko bierne słuchanie. Podczas spotkań uczniowie poznali ciekawostki z różnych dziedzin (np. o języku czeskim, o koniach, o stołówce szkolnej), rozwijali umiejętność współpracy w grupie oraz integracji z młodszymi dziećmi. Ponadto mogli gościom zadawać pytania i poznać ich bliżej. A o tym jak ważne i potrzebne są takie czytelnicze spotkania świadczy stwierdzenie jednego z uczniów klasy 3c, który tak spuentował lekcję rodzicowi: "Już myślałem, że wiem wszystko o trenerze Trzęsińskim, ale o tym, że lubi czytać, nie wiedziałem".
Dlatego życzymy Wam spotkania wielu czytających autorytetów z różnych zawodów.