Szkolenie w Barcelonie

Troje nauczycieli z naszej szkoły zakończyło własnie szkolenie w ramach projektu "Różne przedmioty, jedna lekcja". Szkolenie odbywało sie w Barcelonie w Europass Academy of Creativity. Szkolenie pod nazwą "From STEM to STEAM" dotyczyło nowatorskiego podejścia do nauki, realizowania różnych projektów z wykorzystaniem aspektów S-naukowych, T-technicznych, E-inżynieryjnych, A-artystycznych i M-matematycznych.
W szkoleniu wzięło udział 10 osób. 3 nauczycieli z Polski (z naszej szkoły), 3 - z Grecji, 2 - z Niemiec i 2 - z Łotwy. Szkolenie odbywało się w języku angielskim. Prowadzący, Daniel Schmidth z Kanady, w ciekawy sposób przybliżył nam problematykę STEAM. Realizowaliśmy szereg mini projektów oraz jeden "duży projekt", który został udokumentowany w wizualizacji trójwymiarowej.

Okazuje się, że Hiszpanie, mimo ciepłego klimatu, również potrzebują termomodernizacji i termoizolacji swoich budynków. Naszym wkładem było stworzenie kompletnego projektu ocieplenia wybranego budynku w Barcelonie. Budynek został opomiarowany, wybrano materiał do ocieplenia, opracowano wygląd elewacji po zakończeniu prac, obliczono koszty materiałów i wybrano technologię prac bydowlanych. Całość projektu dokumentowaliśmy w aplikacji milanote.com, współtworząc projekt on-line. Został on również zwizualizowany w trójwymiarowym obrazie w aplikacji thinkercad.com. Mamy nadzieję, że kiedyś zobaczymy efekt naszego projektu?

Oprócz dosyć wymagających prac nad projektem poznaliśmy również kulturę i zwyczaje Katalończyków, które przybliżał nam codziennie Daniel. Był też czas na zwiedzanie Barcelony i odpoczynek nad morzem. Każdy z uczestników projektu przedstawił swoją szkołę, specyfikę pracy w szkole, swój kraj, zwyczaje i tradycje narodowe.

Z ciekawostek, o których nie wiedzieliśmy wcześniej można wymienić 2 rzeczy.
W Grecji istnieją szkoły do których uczęszcza ... 1 uczeń i pracuje 1 nauczyciel.
W Katalonii umawiając się na spotkanie ze znajomymi musisz przyjść z minimum 15 - 30 minutowym spóźnieniem.

Szkolenie przebiegało w bardzo miłej i przyjaznej atmosferze. Wracamy bogatsi o nową wiedzę i doświadczenia, które wykorzystamy w swojej pracy z uczniami. Pozostajemy w kontakcie ze współuczestnikami kursu nadal wymieniając się materiałami szkoleniowymi, doświadczeniami i wspomnieniami.
Barcelona, 17 - 21 october 2022 r.