Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi

Profilaktyka w Szkole na Ostrogu

„Profilaktyka to podejmowanie działań, skierowanych do różnych grup, we współpracy z różnymi środowiskami i instytucjami, które mają na celu zapobieganie pojawieniu się lub rozwojowi zaburzeń, chorób lub innych niekorzystnych zjawisk społecznych”.

Profilaktyka w naszej szkole  skierowana  jest do wszystkich uczniów. Podejmowane działania skupiają się wokół zagadnień związanych z promocją zdrowego stylu życia, rozwijaniem postawy dbałości o zdrowie własne i innych ludzi i umiejętności dokonywania świadomych wyborów.  Wzmacniane  są postawy asertywności, kształtowana jest  umiejętność radzenia sobie
z emocjami w sytuacji przeżywania trudnych wydarzeń, czy problemów życiowych. Szerokie spectrum działań profilaktycznych ma na celu przeciwdziałanie  zachowaniom ryzykownym. Powyższe zadania  z zakresu profilaktyki  realizowane były  przez nauczycieli, pedagogów
i psychologa  szkolnego,   we współpracy z wieloma  instytucjami.

Od kilku lat uczniowie, rodzice oraz  nauczyciele  SP1 objęci są   zajęciami profilaktycznymi
w formie warsztatów, prelekcji i szkoleń, w sposób dostosowany do potrzeb
i problemów adresatów. Warsztaty i szkolenia  prowadzone są przez specjalistów,  m.in. ze Śląskiego Centrum Profilaktyki i Psychoterapii w Katowicach oraz z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Raciborzu. W ramach zajęć warsztatowych z klasami  realizowane były liczne programy  z zakresu profilaktyki uzależnień  m.in. „ Cukierki”, „Gdzie prowadzi biały królik?”, „Debata”, „ Marihuana- fakty i mity”,  „Tort szczęścia”, „Świadome wybory”. Nowością były  programy ukierunkowane na bezpieczne poruszanie się w świecie wirtualnym tj. „Smartfon- przyjaciel czy wróg?” oraz  „Zaplątani w sieci”. Dla rodziców ciekawą propozycją była  prelekcja
pt. „ Narkotyki i Nastolatki”, gdzie specjalista ze Śląskiego Centrum Profilaktyki i Psychoterapii
w Katowicach przedstawił temat zagrożeń wynikający z zażywania środków psychoaktywnych
i  odpowiadał na  pytania zainteresowanych  rodziców.

Działaniem podsumowującym był  Tydzień Profilaktyki, w ramach którego odbyło się wiele  ciekawych inicjatyw. Jedną z nich był konkurs na najciekawszą gazetkę klasową pt., „ Żyję zdrowo i świadomie”. Zaprezentowane przez klasy prace, były wyjątkowo inspirujące.  

Nagrodzono 3 gazetki:  z klasy 3c, 5b i 6c. Niespodzianką był przygotowany zdrowy, owocowy poczęstunek przez uczniów klasy 4a. Wyróżniono ponadto  gazetkę klasy 8a, gdzie kilka uczennic wykonało  ciekawą pracę zbiorową.

W ramach Tygodnia Profilaktyki  ogłoszono również  konkurs plastyczny pt. „Żyję zdrowo
 i świadomie”.
Zebrane prace ocenione zostały w 4 kategoriach wiekowych :  klasy 1,  2,  3  oraz klasy 4-5. Uczniowie przygotowali wiele interesujących plakatów na powyższy konkurs,  w dowolnej technice  i rozmiarze. Na uwagę zasługiwała przede wszystkim kreatywność,  estetyka prac oraz nawiązanie do tematu profilaktyki. Wykonana została  ciekawa praca zbiorowa pod kierunkiem pani Sylwii Majer- Kowalskiej,  podczas zajęć w świetlicy szkolnej. Poniżej nagrodzeni uczniowie:

Kategoria klas 1

1 miejsce-ex aequo Alicja Pastor (1c) i Piotr Bzumowski (1b)

2 miejsce- Antonia Schwan (1c)

3 miejsce- ex aequo Michał Zarzecki (1a)  i Piotr Bartela (1a)

Kategoria klas 2

1 miejsce- Anna Szewczyk (2a)

2 miejsce- ex aequo- Karolina Mika (2a) i Martyna Liszka (2b)

3 miejsce- ex aequo- Jowita Krakowska (2b) i Abella Wałęga (2a)

Kategoria klas 3

1 miejsce ex aequo-),  Joanna Fila (3a), Amelia Linkiewicz (3a) i Borys Pol (3a)

2 miejsce ex aequo- Alicja Przybył (3a), Jagoda Wieczorek( 3a)

3 miejsce ex aequo- Martyna Bugla (3c),Julia Mudrik (3c) I  Alicja Jendrzejczyk (3b)  

Kategoria  klas 4-5

1 miejsce- Aleksandra Czekajło (4c)

2 miejsce - ex aequo Filip Brzoska (5c) i Maximilian Kudla (4c)

3 miejsce ex aequo  Bartosz Bartela (4b) i Malwina Szwec (4b)

Kolejnym wydarzeniem w ramach Tygodnia Profilaktyki był konkurs wiedzy pt.„Żyję zdrowo i świadomie” dla uczniów   klas 6-8,   dotyczący zdrowego stylu życia oraz zagrożeń płynących ze stosowania środków psychoaktywnych (narkotyki, alkohol, dopalacze). Szczególnie ważna okazała się wiedza zdobyta w czasie zajęć warsztatowych ze specjalistami.

Zwycięzcami konkursu zostali:

1 miejsce Maksymilian Jaworek (klasa 6b)

2 miejsce ex aequo Bartosz Zymelka (klasa 6c) i Igor Kalinowski (klasa 6b)

3 miejsce ex aequo Bartosz Niewiera( klasa 6a) i  Olivia Łowicki (klasa 8a)

Wyróżnienia w konkursie otrzymali: Maksymilian Wróbel (klasa 6c) oraz Oliwia Kaźmierczak   (klasa 8a).

 Uczestnicy  konkursu zostali  nagrodzeni ciekawymi nagrodami rzeczowymi oraz pamiątkowymi dyplomami.

Środki na realizację powyższych działań, w dużej mierze pochodziły  z pozyskanej przez szkołę  dotacji z Urzędu Miasta Racibórz.