Działalność biblioteki

W roku szkolnym 2023/2024 witają Was pani Agnieszka Bzumowska i pani Ala Kampka.

Zapraszamy do biblioteki szkolnej w godzinach:

biblioteka szkolna

Polecamy stronę Biblioteka SP 1 Racibórz na fb, gdzie będą publikowane wydarzenie biblioteczne oraz ciekawostki z naszego szkolnego księgozbioru.

Biblioteka szkolna prowadzi działalność edukacyjną, pedagogiczną i kulturalno - oświatową. Posiada bogaty księgozbiór z zakresu literatury pięknej i popularnonaukowej.
Do zbiorów bibliotecznych uczniowie mają swobodny dostęp, istnieje możliwość samodzielnego wyszukiwania ciekawych książek lub skorzystanie z pomocy pani bibliotekarki. Z naszych zbiorów można korzystać zarówno na miejscu w kąciku czytelniczym lub wybraną pozycję wypożyczyć do domu.

Biblioteka została wyposażona również w 4 stanowiska komputerowe, podłączone do Internetu, tworzące tzw. Centrum Multimedialne. Uczniowie mogą więc korzystać z najnowszych technologii informacyjnych w poszukiwaniu wiedzy. Istnieje możliwość skopiowania, zeskanowania i wydrukowania potrzebnych do pracy materiałów.

Działalność biblioteki szkolnej i centrum multimedialnego

Udostępnianie zbiorów
1. Zakładanie kart czytelnika nowym użytkownikom biblioteki.
2. Udostępnianie zbiorów w czytelni i poza nią.
3. Udostępnienie pracowni multimedialnej: korzystanie z oprogramowania edukacyjnego, wyszukiwanie informacji w Internecie, drukowanie potrzebnych materiałów.

Poradnictwo
1. Udzielanie informacji bibliotecznych, tekstowych i rzeczowych.
2. Szkolenie użytkowników w samodzielnym korzystaniu z biblioteki i czytelni.
3. Wystawy biblioteczne.

Rozwijanie zainteresowań
1. Prowadzenie imprez i konkursów czytelniczych.
2. Rozmowy indywidualne z czytelnikami.
3. Rozpoznawanie potrzeb czytelniczych.
4. Lekcje biblioteczne.

Współpraca z nauczycielami

1. Udział uczniów w konkursach, zajęciach i imprezach organizowanych przez inne biblioteki.
2. Wspomaganie procesu realizacji programów nauczania.
3. Pomoc w doskonaleniu warsztatu pracy nauczyciela.