Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi

Zacni goście czytali dla połowy tysiąca uczniów SP1

W czwartek, 29 września, w Szkole Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi odbył się Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, na który zaproszono wielu zacnych gości z Raciborza, by czytali uczniom z Ostroga. I na tym nie koniec – innowacyjność i sukces tego przedsięwzięcia sprawił, że w najbliższym czasie do szkoły zawitają następni zaproszeni lektorzy, reprezentujący kolejne ciekawe zawody.

Tegoroczna edycja tej czytelniczej akcji została zorganizowana na wielką skalę – była adresowana do połowy tysiąca uczniów SP1 i to właśnie dla nich kilkunastu gości czytało dzieła polskich klasyków, opowiadając im o swoich ciekawych zawodach, m.in. sędziego, policjanta, dziennikarza, dyrektora czy podróżnika. Do grona czytających zaproszeni zostali: sędzia Marzena Korzonek, aspirant sztabowy Krzysztof Klimek, młodszy aspirant Łukasz Gardas, dziennikarka RTK Joanna Jędraszczyk, przewodnicząca Rady Rodziców Joanna Kuliga – Leszczyńska, podróżniczka z IT „Visit Racibórz” - Anna Musioł, dyrektor P11 – Iwona Kroker, bibliotekarz MiPBP - Natalia Rogowska, rodzice uczniów kl. 2b - Kamila Porada i Michał Kosmol. Książki znanych i lubianych pisarzy czytali również pracownicy szkoły: dyrektor Patrycja Pol, wicedyrektor Józefa Kielak, sekretarki Teresa Miąsik i Karolina Wiertolorz oraz bibliotekarka - Agnieszka Bzumowska.

Autorką idei poszerzenia Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania i Narodowego Czytania o wszystkie klasy i zaproszenia ciekawych gości, którzy wzbudzają autorytet i zachęcają do czytelnictwa, była dyrektor szkoły Patrycja Pol. W akcję zaangażowała się bibliotekarka Agnieszka Bzumowska, wychowawcy klas 1-3 oraz nauczyciele klas starszych, a w szczególności poloniści.

Uczniowie klas pierwszych słuchali książek o pierwszoklasistach „Pierwszaki z kosmosu”, „Co się stało z Albertem”, „Jacek, Wacek i Pankracek, uczniowie klas drugich i trzecich- fragmentów lektur „Sposób na Elfa”, „Detektyw Pozytywka”, „Niesamowite przygody 10 skarpetek”, a uczniowie klas starszych ballad Adama Mickiewicza czy fragmentów utworów Henryka Sienkiewicza i Ignacego Krasickiego.

29 września to data urodzin Joanny Porazińskiej, autorki wielu książek dla dzieci (m.in. lektury „Szewczyk Dratewka” i „Pamiętnik Czarnego Noska”), dlatego Polska Izba Książki ustanowiła wtedy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, który jest obchodzony od 2001 roku.