Lekki tornister

Profilaktyka wad postawy pt. „Lekki tornister”

WYNIKI BADAŃ OBCIĄŻENIA UCZNIÓW SP1 CIĘŻAREM TORNISTRÓW / PLECAKÓW

W dniu 26 października 2023 roku przeprowadzono pomiary obciążenia plecaków w klasach IV-VI. Plecaki ważono z całą zawartością. Stwierdzono, iż ciężar plecaka u 31 % uczniów nie przekraczał 10% ich masy ciała. W przypadku 52% uczniów ciężar nie przekroczył normy wysokiej, tj. 15% masy ciała. Pozostałe 17% uczniów nosiło plecaki, których ciężar przekraczał 15% ich masy ciała.

Zalecenia dotyczące tornistrów szkolnych

Tornister stanowi nieodzowny atrybut każdego ucznia. Jego waga, odpowiednie  dopasowanie oraz właściwe użytkowanie odgrywają ogromną rolę w utrzymaniu prawidłowej postawy oraz zapobieganiu skrzywienia kręgosłupa.

W wieku szkolnym ma miejsce pierwszy okres krytyczny dla postawy fizycznej dziecka. W okresie tym następuje wzmożony wzrost ciała dziecka, w związku, z czym uczniowie bardziej narażeni są na wykształcenie się u nich wady postawy. Rozpoczynając naukę, dziecko zmienia swój dotychczasowy tryb życia spędzając w szkolnej ławce – w pozycji siedzącej – dziennie powyżej 4 godzin. Dodatkowo w wieku 6–9 lat organizm wykazuje ogromną biologiczną potrzebą ruchu, co prowadzi do częstej zmiany pozycji podczas lekcji.

• Zbyt ciężki plecak może powodować niekorzystne, bolesne napięcia w mięśniach i stawach, oraz bóle bioder i kolan;
  • Noszenie nieodpowiedniego plecaka wymusza nieprawidłową postawę – pochylanie sylwetki do przodu, a także bóle w okolicach karku;
  • Nadmierne obciążenie źle wpływa również na ramiona, które są nieprzystosowane do noszenia ciężarów;
  • Zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego waga plecaka nie powinna przekraczać 10-15 proc. masy ciała ucznia.

Źródło: Główny Inspektorat Sanitarny

Podczas zakupu plecaka / tornistra należy wziąć pod uwagę:

• materiał, z jakiego jest wykonany,
  • wagę pustego plecak,
  • czy posiada szerokie i regulowane szelki i dodatkowe zapięcie spinające szelki.

Podczas pakowania plecaka / tornistra należy zwrócić uwagę na:

• pojemność bidonu,
  • ilość piórników,
  • dodatkowe książki / słowniki,

Proszę pamiętać, iż w każdej klasie wyznaczone jest miejsce na pozostawienie podręczników.