Team Spirit na nartach

Kolejnym działaniem w ramach  programu Erasmus+ Team Spirit 2021-1-1CZ01-KA220-SCH-000024603 było spotkanie partnerskich szkół w Czechach.

Na miejscu, gości przywitał dyrektor szkoły Vrchni 19 w Opawie Roman Podzemy z którym współpracujemy w ramach różnych projektów  już od 25 lat. Po uroczystym rozpoczęciu grupa została podzielona na dwa teamy.  Polska z Turcją i Czechy z Grecją. Jedna grupa zwiedzała szkołę, a druga miała zajęcia sportowe podczas których  poznała  nowe gry i zabawy, pozwalające na zaangażowanie uczniów ze specjalnymi potrzebami. Gry które wszystkim się spodobały to boccia i curling. Po obiedzie cała grupa poszła wybierać sprzęt narciarski, wszyscy poznali podstawowe zasady doboru nart do wzrostu, wagi i umiejętności, dowiedzieli się jak nastawić wiązanie do butów. Całość została zapakowana do autokaru, którym grupa udała się do Karowa pod Pradziadem.  Zamieszkaliśmy w uroczym hotelu Sauna przy samym stoku. Wieczorem po pysznej kolacji odbył się wieczorek zapoznawczy przypomnienie cech maskotek projektowych każdego kraju.

Drugi dzień zaczął się od śniadania i pieszej wycieczki pod stok na którym zaczęły się zajęcia dla narciarzy. Wraz z żabą, która jest maskotką naszego kraju dzieci uczyły się lub szlifowały umiejętności jazdy na nartach. Po pierwszej turze wrażeń na stoku, dzieci zjadły ze smakiem obiad. Popołudniu ponownie poszli na stok, tam zapoznali się z ciekawym sportem dla niepełnosprawnych jakim jest monoskiing. Wieczorem przed kolacją omówiono przygotowane wcześniej w szkole prezentacje na temat "Inclusion of disablet studentów through sports activities". Okazało się, że we wszystkich krajach najbardziej popularne są dwie gry: goalboall i sitting-ball. Po kolacji powstało opowiadanie, którego bohaterką była nasza projektowa maskotka żaba, prezentujące przypisane jej cechy. Cały dzień upłynął uczestnikom również na szlifowaniu umiejętności posługiwania się językiem angielskim.

Trzeci dzień w czeskim Karlowie pod Pradziadem zaczął się od wczesnej pobudki i śniadania w formie bufetu. Po posiłku wszyscy ponownie poszli na stok szlifować swoje narciarskie i językowe umiejętności, zacieśniać współpracę i nawiązywać nowe znajomości. Przy pięknej słonecznej pogodzie grupa początkująca w całości wjechała kanapą na wysoki stok. Pięknie opanowanymi skrętami zjechali bezpiecznie na dół. W pracy instruktorom pomagali doskonale jeżdżący uczniowie czeskiej szkoły i asystowali indywidualnie wszystkim początkującym narciarzom. Po intensywnych zajęciach na stoku był obiad. Popołudniu wszystkie grupy czeska, turecka, grecka i polska pojechały do Karlowej Studzienki na zwiedzanie okolicy i zakupy typowych czeskich wyrobów.  Po kolacji w pobliskim parku obyło się nocne poszukiwanie skarbów. Każdy uczestnik znalazł swój skarb. Wieczór w hotelowej świetlicy zaprezentowano nakręcone przez uczniów historie o przygodach projektowych maskotek. Odbyło się też wręczenie certyfikatów, przygotowanych przez główną koordynatorkę projektu panią Ivę Palatovą.

Ostatni dzień pobytu w Karlowie w ramach współpracy Polski, Czech, Turcji i Grecji w ramach programu Erasmus+ Team Spirit zakończył się zjazdami na workach z górki. Zjazdy były pojedyncze, podwójne i grupowe. Było śmiesznie i mokro. Po ostatnim obiedzie bagaże i sprzet trafiły do autokaru i z uczestnikami pojechały do Opawy. Tam czekał na polską gupę bus, który zabrał ją do Raciborza. Wszyscy wrócili bogatsi o nowe umiejętności, wiadomości i doświadczenia. Nawiązali nowe znajomości i przełamali wiele barier językowych. Kolejne działanie programu Erasmus+ Team Spirit zakończone sukcesem.

Relacja ze spotkania ze zdjęciami:

Autor: Beata Joszko