1a w Śląskim Oddziale Straży Granicznej w Raciborzu

W słoneczny wtorkowy dzień 30 maja 2023 roku uczniowie klasy 1A pod opieką wychowawcy Jarosławy Kolorz i Katarzyny Jendrzejczyk udali się na spotkanie z niesamowitą przygodą. Przygoda czekała na nich w Śląskim Oddziale Straży Granicznej w Raciborzu. Celem wycieczki było zapoznanie z pracą funkcjonariuszy SG. Na początku uczniowie obejrzeli filmy przedstawiające codzienną pracę strażników. Następnie z zapartym tchem zwiedzali placówkę. Zobaczyli obiekty obiekty i sprzęt służbowy używany w bezpośredniej ochronie państwa, między innymi samochody terenowe. Poznali zasady i sposoby oznakowania granicy państwowej oraz jej funkcjonowanie. Bardzo ciekawy dla dzieci i opiekunów był pobyt na strzelnicy. Dodatkową atrakcją był pokaz tresury psa służbowego o wdzięcznym imieniu ,,Dax”. Przewodnik zaprezentował umiejętności psa wyszkolonego do wyszukiwania materiałów wybuchowych i broni. Uczniowie zapoznali się z zasadami reagowania na ewentualny atak obcego agresywnego psa. Pracownicy Śląskiego Oddziału Straży Granicznej udzielili uczniom klasy 1a wspaniałej lekcji, której na pewno nie zapomną.