Dzień Świadomości Autyzmu w SP1

2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Ustanowiony został 21 stycznia w 2008 przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Jego głównym przesłaniem jest podnoszenie świadomości społeczeństwa o problemach osób zmagających się z tym schorzeniem. Autyzm jest jednym z najbardziej tajemniczych zaburzeń rozwojowych.

Osoby dotknięte autyzmem mają problemy z komunikacją, postrzeganiem świata czy prawidłowym rozumieniem relacji społecznych. Mimo lat badań, nie udało się dotąd znaleźć jego jednoznacznej przyczyny.

Autyści są wśród nas i zabarwiają świat na niebiesko. Niebieski, umowny kolor autyzmu, symbolizuje niewinność, nadzieję, ale też płeć męską, bo na to zaburzenie rozwoju cierpi więcej chłopców i mężczyzn.

2 kwietnia jest dniem, w którym powinniśmy wszyscy dać wyraz swojej postawie pełnej akceptacji i zrozumienia dla tego zaburzenia.

Aby uczcić ten dzień, nasza szkoła przygotowała szereg atrakcji. Jedną z nich był konkurs plastyczny pod hasłem „Autyzm- mam tak samo jak Ty swój świat i swoje marzenia”. Konkurs skierowany był do uczniów wszystkich klas. Obowiązująca forma to praca grupowa.

Prace należało wykonać dowolną techniką z wykorzystaniem surowców wtórnych.

Natomiast na lekcjach wychowawczych uczniowie obejrzeli prezentacje oraz krótkie filmiki dotyczące autyzmu. Następnie wypełniali karty pracy związane z ich uczuciami i emocjami.

Na uczniów czekały także gry i zabawy sensoryczne np. tajemniczy worek, alfabet Braila- rozszyfrowywanie ukrytych haseł oraz zabawy z wykorzystaniem muzyki. Oprócz tego każda klasa przygotowała plakaty i postery rozpowszechniające informacje na temat autyzmu.