Nowoczesne roboty w SP1

cmiNasza szkoła wzbogaciła się ostatnio o nowoczesną flotę robotów jeżdżących. Są to programowalne roboty mBot i Edison. Roboty Edison są przeznaczone dla najmłodszych uczniów. Można je programować z pomocą QR kodów oraz dedykowanej aplikacji EdBlocks do programowania wizualnego. Edison, mimo swoich małych wymiarów, posiada bogate wyposażenie na pokładzie. Są to 2 czerwone diody LED, 2 diody podczerwone, 2 czujniki światła, czujnik wykrywania przeszkód o regulowanej czułości, czujnik wykrywania czarnej linii, głośnik piezolelektryczny / czujnik wykrywania oklasków oraz 2 niezależne silniki elektryczne. Z takim wyposażeniem i oprogramowaniem pomysłów na zabawę i naukę nie zabraknie. Istnieje również możliwość programowania Edisona w środowisku Scratch i Python co pozwala wykorzystać go w nauce programowania w szkole podstawowej w starszych klasach, a nawet w szkołach średnich.

Drugim robotem pozyskanym przez szkołę to zaawansowany robot mBot do samodzielnego montażu, z bogatym zestawem sensorów. Przeznaczony jest dla starszych uczniów, od klasy czwartej aż po osoby dorosłe.

Dodatkowo zakupione zostały planszowe gry strategiczne, które mają za zadanie kształtować u uczniów kreatywność, myślenie abstrakcyjne, planowanie i przewidywanie skutków działania.

Zakupów dokonano w ramach projektu Centrum Mistrzostwa Informatycznego, w którym nasza szkoła uczestniczy od 2 lat. Projekt prowadzony jest przez Politechnikę Łódzką we współpracy w pozostałymi uczelniami politechnicznymi w Polsce.

W ramach tego projektu w naszej szkole realizujemy 2 koła z zakresu robotyki, prowadzone przez nauczyciela informatyki, Krzysztofa Ciszka we współpracy z Politechniką Wrocławską. Pozyskane pomoce naukowe są wykorzystywane również na zajęciach kreatywności i na lekcjach informatyki.